Klasika versus bio? Větší rozdíl nenajdete

Klasika versus bio? Větší rozdíl nenajdete

Bio osuška, nebio osuška. Rozdíly? Na první pohled téměř žádné. Na první omak a první vyzkoušení obrovské. Šetrné ekologické zpracování bavlněných vláken zásadně vylepšuje užitné vlastnosti výrobků z biobavlny, dělá je měkčími a prodyšnějšími. Tím, že vlákna nejsou ošetřena formaldehydem, vynikají také vyšší savostí.

  • zdravotní nezávadnost a čistota - vysoké nároky na pěstování bio bavlny zaručují, že surovina nepřišla v průběhu zpracování do kontaktu s formaldehydem, chlorem či agresivními pesticidy, eliminuje proto riziko vzniku kožních reakcí a alergií na minimum.
  • vyšší stupeň prodyšnosti a měkkosti - díky tomu, že bio bavlna nepřišla do kontaktu s ropnými oleji, chlorem či barvivy, uchovává si oproti konvenční bavlně přirozeně vysokou prodyšnost, na dotyk je také výrazně měkčí.
Proč se obyčejné bavlně vyhýbat?

Proč se obyčejné bavlně vyhýbat?

Používáme je denně a často na ty nejcitlivější partie těla. Odličovací tamponky, menstruační vložky a osušky nebo ručníky ... společný jmenovatel? Bavlna. Ovšem - zamysleli jste se někdy nad jejich původem, zdravotní nezávadností a dopadem na životní prostředí?

  • až 16 % světové spotřeby pesticidů je použito na pěstování bavlny - choulostivou rostlinu, pěstovanou převážně v zemích "třetího světa", ohrožuje nespočet škůdců. Agresivní chemické pesticidy a umělá hnojiva jsou tak na denním pořádku. Studie z roku 2004 potvrdila přítomnost reziduí těchto nebezpečných látek v běžné bavlně.
  • konvenční pěstování bavlny má silné zdravotní dopady na místní zemědělce a využívá dětskou práci - nadnárodní korporace tlačí na co nejnižší výkupní cenu bavlny, což nutí zemědělce používat levné postřiky a využívat k práci i nezletilé děti. O zdravotních následcích práce s agresivními chemikáliemi nemluvě.