5 fíglů, jak si poradit s pupínky a černými tečkami
Odhalte jejich příčiny a přidejte se k ženám se zdravou pletí
Která z nás to nezažila... Puberta dávno pryč, ale trápíme se stejně jako v šestnácti. Pupínky, červené boláčky, zanícené póry… Jak sjednat nápravu? Najděte příčiny a dokažte svojí pleti, že vám její zdraví stojí za to!
1. FÍGL: Minuta ráno i večer - zlikvidujte nečistoty
Přebytečný maz, pot, prach, škodliviny z ovzduší – ukládají se na povrchu, ucpávají póry a znemožňují potřebnou obnovu. Nezbývá než čistit a čistit. Účinné spojence ovšem vybírejte s rozvahou a předně dle svého typu pleti:
- Pleťová mléka -> suchá a zralá pleť
- Čisticí pěny a gely -> smíšená a normální pleť
- Hydrofilní mycí oleje -> smíšená až mastná pleť, výborné i pro odstranění make-upu
- Tonika a čisticí vody -> pro dočištění a osvěžení všech typů pleti, záleží na obsažených látkách
Srneczkův tip: Slyšeli jste už o „květových vodách“? Jsou to čistá přírodní tonika, která vzniknou jako vedlejší produkt při výrobě éterických olejů z bylin. Perfektní pro osvěžení, dočištění nebo i napařování obličeje, navíc plná bioaktivních látek…
2. FÍGL: Pečujte, ale správně a šetrně
Čistíte ráno, večer, pořád, ale pupínky si nedají pokoj? Mrkněte na etiketu. Výrobci kosmetiky se snaží o co nejnižší cenu a co nejvyšší trvanlivost přípravků. Oba „problémy“ řeší využitím syntetických sloučenin, které ovšem mohou citlivou pleť dráždit a vyvolat alergie. Čím si v dobré víře čistíme obličej, nám tak paradoxně ubližuje. Na které látky v čisticí kosmetice si dát pozor?
- Parabeny -> methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, isobutylparaben
- Silné a vysoce reaktivní alergeny „chloro“, „bromo“ , „jodo“ -> 2-Bromo-2-Nitropropan 1,3-Diol
- Vysoce reaktivní sloučenina chloru -> Triclosan
- Syntetické emulgátory -> PEG a PPG
- Azobarviva -> CI 10006 – CI40215
Srneczkův tip: Chcete rozluštit etiketu každého kosmetického přípravku? V knize Tajemství kosmetiky najdete přehlednou tabulku s nejčastěji využívanými ingrediencemi a odborné vysvětlení jejich dopadů na zdraví.
3. FÍGL: Zkontrolujte zubní pastu a ústní vodu
Pokud se pupínky a zarudnutí objevují nejčastěji právě ve spodní části obličeje, vysvětlení můžete hledat i ve složení zubní pasty. Kromě syntetických pěnidel a konzervantů, které mohou pleť dráždit a vysušovat, hledejme viníka i v rizikových sloučeninách fluoru. Dle mnohých zdrojů může fluor ve vyšších koncentracích odstartovat nepříjemné kožní onemocnění „periorální dermatitidu“. Řešení? Pasty bez umělých látek a fluoru, které se o zdraví zubů postarají přírodními látkami jako je zelený jíl nebo přírodní křída.
4. FÍGL: Omezte „nebezpečné dotyky“ na minimum
Člověk by se až divil, kolik nečistot a bakterií si jakoby mimochodem přeneseme z prstů na obličej. Podrbat se na bradě, podepřít tvář prsty při nudné pracovní schůzi a nad to strávit i víc jak půl hodinu přilepení tváří k telefonu. Naordinujte si „dotykový detox“ a uvidíte, jak se vaše pleť zaraduje. :)
5. FÍGL: Hlídejte si kvalitu ložního prádla
V hodinách, kdy se touláme v říši snů, pleť prochází obměnou a zbavuje se odumřelých buněk. A ty neskončí nikde jinde než…? Ano, na našem polštáři. Pravidelná výměna povlečení by měla patřit ke standardním hygienickým návykům, ovšem není to jediná past, která na naši pleť v noci čeká.
Pokud jste maminkou, tak zajisté víte, že se při praní dětského ložního prádla musíte zdaleka vyhnout avivážím a běžným pracím prostředkům, i kdyby voněly sebelákavěji. Vzhledem ke svému agresivnímu složení (sloučeniny chloru, formaldehyd, syntetické parfemace) tenkou dětskou pokožku snadno podráží a způsobí zarudnutí či ekzém. Co se tedy i k pleti svého obličeje chovat nejšetrněji, jak to jde, a pro příště vyprat povlečení třeba v přírodních mýdlových ořeších? ;)
V maličkostech se ukrývá potenciál největších změn. Začněte a vyhrajte svoji bitvu s pupínky jednou pro vždy! :)
/