5 tipů, jak neplýtvat pitnou vodu a ještě ušetřit: zkuste perlátory

Problém, který není vidět, ale o to víc se nás dotýká. Jmenuje se nedostatek vody a její plýtvání. A přitom se na jeho řešení může podílet každý z nás, aniž by to stálo množství úsilí nebo ztrátu komfortu.

Pojďme si teď trošku procvičit násobení a podívat se na to, jak je to vlastně se spotřebou vody. Její průměrná spotřeba u nás v Česku se pohybuje okolo 90 litrů na osobu za den. Za jediný rok tak každý jedinec spotřebuje cca 33 850 litrů – u čtyřčlenné rodiny se pak číslo vyšplhá až na úctyhodných 135 400 litrů vody. To je pro představu 13,5 tisíce po okraj plných konví vody. Za rok. Přitom ten největší podíl celé spotřeby připadá na splachování WC a osobní hygienu. Tedy „místa“, kde se dá voda ušetřit nejsnadněji.

 

„33 850 litrů. To je průměrná roční spotřeba vody každého z nás.“

 

Všichni se stále častěji setkáváme s nedostatkem vody, který trápí naši přírodu. A to ať už v důsledku špatného hospodaření s krajinou nebo změnou klimatu a oteplováním. Ušetřit pár litrů denně tak dává ohromný smysl, zejména pak když se ušetřené množství postupně „nasčítá“ za celý rok. Úsporou pouhých 10 % vody bychom každý za rok nechali přírodě více než 3 300 litrů čisté vody, což by v součtu spotřeby za celou Českou republiku dalo přes 17 milionů kubíků vody. To je pro představu produkce úpravny vody Želivka za celé 2,5 měsíce.

Všechna ta čísla mají ale i ekonomický rozměr. Běžně je dnes pitná voda (a ve městech zejména) zpoplatněná a každý ušetřený kubík je v součtu za celý rok poznat. A to zatím nepočítáme s náklady na ohřev teplé vody.

„Velké“ detaily

Šetření vody přitom nemusí být - kdo ví jak - náročné a už vůbec neohrozí náš komfort. Stačí jen pár drobných úprav, které v součtu za rok ušetří doslova tisíce za vodu i její ohřev:

  • 1.Povolejte perlátory – věděli jste, že na čištění zubů při tekoucí vodě padne v průměru 20 litrů vody? Pokud ale kohoutek zavíráte, máte i další možnost, jak vodou šetřit. Jmenuje se perlátor. Tedy jednoduché zařízení, které lze snadno namontovat na kohoutek. To omezuje průtok vody tím, že ji provzdušní. Objem průtoku pak vypadá jako obvykle, ale úspora vody může být i více než 60 %. Komfort tedy zůstává.
  • 2. WC s dvojčinným splachováním nebo WC stopem – Na splachován vodou padne klidně i 46 litrů pitné vody za jediný den. Přitom ne vždy je třeba splachovat celou nádržkou. Řešením je buď výměna WC za to s dvojčinným splachováním nebo instalace jednoduchého závaží – tzv. WC STOPu, které rychle stáhne uzávěr vody v nádržce, čímž dokáže ušetřit výrazné množství vody.
  • 3. úsporná hlavice do sprchy – přijde vám relaxace ve sprše a úspora vody jako věci, které nemohou jít jedna s druhou? Pokud se rádi myjete a chodíte si do sprchy i odpočinout, můžete zkusit ekologické varianty sprchových hlavic. Úsporné hlavice dokáží ušetřit i přes 65 % vody a výrazně ulevit i s náklady na její ohřev. Nejméně úsporné je naopak koupání ve vaně, na které připadne v průměru až 100 litrů vody.
  • 4. myčka nebo perlátory do kuchyně – určitě jste už někde slyšeli, že mytí nádobí v myčce je úspornější než pod tekoucí vodou, ale zdá se vám to divné? Naopak. Spotřeba vody v myčce se pohybuje v průměru okolo 13,5 litrů vody na jedno mytí, přičemž na mytí pod tekoucí vodou padne zhruba 49 litrů vody. Nejlevnější řešení úspory vody v kuchyni jsou opět perlátory, jejichž pořizovací cena se pohybuje okolo 250 Kč a návratnost je maximálně do 3 měsíců.

Koruna ke koruně…

Úsporou vody pomůžeme nejen přírodě ale i vlastní peněžence. Instalací perlátorů a úsporné hlavice do sprchy a spořiče vody na WC můžete ušetřit až 6 000 Kč za rok za spotřebu pitné vody i její ohřev (vždy záleží na konkrétní lokalitě, ceně vody, průtoku vody v kohoutcích a ceně energií). Pořizovací náklady se přitom pohybují v řádu okolo 1 000 – 1 500 Kč (cca za 2 perlátory, jednu sprchu a WC) a vrátí se zhruba do dvou až tří měsíců.

Potřebuji instalatéra? Ale kdeže…

Ač se to na první pohled nemusí zdát, instalace je snadná. Jediné, co musíte před pořízením perlátoru udělat, je podívat se, jaký typ závitu použijete (vnitřní/vnější). Průměr je dnes standardizovaný a bude na 99,9 % o velikosti 1/2". Pokud má váš kohoutek šroubení uvnitř a perlátor by se instaloval „zasunutím do koutku“, potřebujete perlátor s vnějším závitem. A naopak, pokud má váš kohoutek šroubení zvenku a museli byste perlátor na kohoutek „nasadit“, potřebujete perlátor s vnitřním závitem.

typ závitu na kohoutku vhodný typ perlátoru
závit "uvnitř" kohoutku perlátor s vnějším závitem
závit "vně" kohoutku perlátor s vnitřním závitem