Alchymie šípkového čaje. Na co si dát pozor a jak zachovat co nejvíce vitamínů?
Co kdybych vám řekl, že můžete mít čaj, který se vám za celou zimu "nepřepije", prospěje vašmu zdraví a to úplně zdarma? Spojte příjemné s užitečným a při procházce podzimní krajinou se zastavte u pár šípkových keřů. Vůně šípkového čaje umí totiž proměnit sychravý deštivý nečas v příjemné odpoledne.
Šípkový čaj je ceněný nejonom pro svoji jedinečnou kyselo-sladkou chuť, ale především pro obsah celé řady vitamínů a minerálních látek, které jsou pro lidský organismus důležité. Kromě velkého množství vitamínu C jsou to dále vitamíny B1, B2, K a P (rutin). Vzhledem k tomu, že působí mírně močopudně, doporučuje se při onemocnění močového ústrojí nebo ledvin. Navíc uklidňuje a zlepšuje schopnost soustředění a pomáhá proti jarní únavě.
SBĚR A SUŠENÍ
Pro plnou chuť a vůni šípkového čaje je potřeba ho připravovat z celých plodů. Najdete je na keřích růže šípové rostoucích převážně na krajích lesů, v houštinách podél cest atp. V suchých až vyprahlých půdách a na slunných stanovištích.
Protože jsou keříky vyzbrojené hákovitými trny, neberte si na procházku spojenou se sběrem těchto červených pokladů nějaké lepší oblečení.
Doma šípky očistěte, řádně osušte a dejte schnout. Šípky mohou schnout až měsíc. Průběžně je přebírejte a špatné šípky vyhazujte. Nejlepší je však usušit je co nejrychleji a použít sušičku. Abyste se přesvědčili, že plody jsou už suché, stačí jeden rozpůlit a zkontrolovat vnitřek.
PŘÍPRAVA
Typů přípravy je hned několik. Pokud chcete zachovat co nejvíce vitamínů, musíte myslet dopředu.
POZOR: pokud šípky nadrtíte, uvolníte chloupky ze semen a ty mohou vyvolat dráždivé svědění sliznic v krku a ústech.
Čaj tedy přeceďte přes jemné plátýnko nebo kávový filtr!
Nejšetrnější varianta
Šípky večer rozdrťe v hmoždíři a nechte namáčet přes noc. Pokud takovou vymoženost nevlastníte, zauvažujte o jejím pořízení a mezitím použijte čistou utěrku či plátýnko, ve kterém plody rozdrtíte třeba paličkou na maso.
Ráno pak stačí čaj trochu zahřát, ale určitě nevařit - v této variantě nám jde o vitamíny.
Nejchutnější varianta
Opět šípky rozdrťte a namočte, ale tentokrát je skutečně povařte. Čaj pak bude mít intenzivní nakyslou chuť. Zbylou šípkovou drť ale vyhazovat nemusíte. Dají se z ní připravit až tři nálevy.
Nejrychlejší varianta
Celé šípky vysypte do vařící vody. Začít můžete s poměrem 1:10 a ten si příště upravit podle velikosti plodů atp. Šípky vařte zhruba 30 minut na silnějším plamenu, takže se i polovina vody odpaří. Odvar poté i se šípky přelijte do konvice nechte chvilku odstát. I tentokrát můžete použít šípky opakovaně a připravit si tak až tři nálevy.
Způsobů jak si připravit čaj ze šípků jsou asi tisíce. Máte nějaký svůj tradiční? Podělte se s ostatními na facebooku!
/