Bambucké máslo, přírodní zázrak ze srdce Afriky

Regenerace, hydratace a spousta vitamínů k tomu. Není divu, že bambucké máslo milovala i samotná Kleopatra.

50 let před naším letopočtem, saharskou pouští prochází od západu k východu dlouhá karavana, ostré paprsky se opírají do zad velbloudů. Cíl cesty? Egyptská Alexandrie. Stejně jako kdysi královna Nefertiti, i mladá Kleopatra objevila účinky přírodního balzámu z ořechů Máslovníku afrického, rostoucího v divokých savanách střední Afriky. A zkušení obchodníci vědí, že nebude jedinou ženou v Egyptě, která touží po jemné hebké pleti, africkému slunci navzdory. 
Uběhlo více než 2000 let a bambucké máslo, ve své domovině známé jako karité, se znovu stává kosmetickým fenoménem. Najdeme jej v hydratačních krémech, tyčinkách na rty i v pleťových maskách a můžeme tak svoji pleť hýčkat stejně jako zámožné Egypťanky. Víte ale, že patří i do rodinné lékárny?

Složení hodné královen – a vaše pleť si výská i v 21. století

Výživné máslo získávají ženy šetrným ručním zpracováním ořechů stromu Vitellaria paradoxa. Právě díky tradičnímu způsobu výroby si tato bílá tuhá hmota zachovává pestrou škálu ozdravných a hydratačních látek, které dělají s lidskou pokožkou hotové divy. 
Bambucké máslo je z převážné části tvořeno nenasycenými mastnými kyselinami jako kyselina olejová, stearová a linolová, jež jsou běžně obsažené třeba také v kakaovém másle anebo olivovém oleji. Směs těchto účinných látek dokáže v naší pokožce uzamknout molekuly vody a zabránit jejímu vysoušení. Karité tak představuje ideální volbu pro pokožku namáhanou civilizačními vlivy jako je smog, prach anebo suchý vzduch přetopených kanceláří. 
U hydratace ale rozhodně nekončíme. Nedávná studie potvrdila, že bambucké máslo obsahuje významné množství vitaminu E a vzácných přírodních fenolů – látek, které mají výrazné antioxidační účinky a to dokonce ve vyšším procentním zastoupení než například v zeleném čaji anebo panenském olivovém oleji. Co to znamená? Vedle potřebné závlahy bude navíc vaše pleť chráněna před volnými radikály a oxidačním stresem, který urychluje stárnutí.

Konec pálení a pupínků po každém holení

Kdo by to neznal. Podrážděná pokožka, pupínky a pálení, pro krásu se (prý) musí trpět. Jak svoji pleť po holení znovu zklidnit a dopřát jí potřebnou regeneraci? Osvojte si nový návyk a zkuste si po každé depilaci do pokožky vmasírovat bambucké máslo. Nejen že podpoří efekt krásně hladké kůže, ale dodá jí i ztracenou vláhu a zásobí vitamíny. 

Bambucké máslo do každé domácí lékárničky

Že se vám polička s tělovými a pleťovými krémy prohýbá tak, že div nepraskne? Zaměřte pozornost na obsah vaší rodinné lékárny. Při drobných poraněních, popáleninách anebo štípanci od hmyzu totiž můžete s klidným srdcem znovu sáhnout po kelímku s karité, vhodným i pro citlivou dětskou pokožku. Stejně jako kdysi egyptské aristokratky pak využijete bambucké máslo (s přirozeným UV faktorem 4) i jako přírodní balzám pro ošetření sluncem popálené kůže. Mastná konzistence a široké spektrum vitaminů navíc urychluje proces hojení, africké „ženské zlato“ proto pomůže i v boji proti striím, jizvičkám, popraskaným patám či ekzému.


Shrnuto – podtrženo, díky čistému přírodnímu složení a širokému využití je pro nás 100% bambucké máslo, společně s arganovým olejem, obrovská „srdcovka“… Bude i pro vás?