Biobavlna vs. „obyčejná“ bavlna. Kdo s koho?

Že kdo šetří, má za tři? V otázce péče o zdraví sebe a své rodiny se kompromisy nevyplácí.

Kolikrát za den si umyjeme a osušíme ruce? A kolik hodin denně strávíme v posteli? Podívejme se na zoubek tomu nejvšednějšímu materiálu, se kterým jsme v kontaktu téměř nonstop. Bavlně.

 

Konvenční bavlna – hlavně výnos a nízká cena!

Bavlník, pěstovaný v pásmech tropů a subtropů, patří k choulostivým plodinám, které snadno podléhají škůdcům, plísním či infekcím. Uvažujte, být zemědělcem, jak byste proti těmto rizikům zabezpečili potřebný výnos svého políčka s bavlnou? Zvlášť když víte, že prodej vaší úrody je jediné živobytí celé široké rodiny? … Nelamte si hlavu, realita je nekompromisní. Řešením se v zemích třetího světa stává zcela logicky nákup chemických hnojiv, postřiků a pesticidů. Vzhledem k tvrdým výkupním podmínkám bavlny se pak drtivá většina chudých zemědělců uchyluje k principu – čím levnější, tím lepší. Ovšem – lepší pro koho?

Až alarmujícím faktem je, že téměř 20 % světové spotřeby pesticidů připadá právě na pěstování bavlny. Toxické a mnohdy i karcinogenní látky v levných postřicích, které mají hubit viry, bakterie, hmyz i drobné živočichy, pak trvale ničí zdraví farmářů i dělníků ve zpracovatelském průmyslu, znečišťují povrchové i spodní vody a jejich rezidua se ukládají hluboko do bavlněných vláken. K tomu připočtěme nemalé množství dalších chemikálií používaných při sklizni a následné úpravě bavlny – ropné oleje, chlor pro bělení, těžké kovy, síra, formaldehyd. Ano, s chemií se setkáváme dnes a denně, ale je jí skutečně potřeba tolik – a to i v oblečení, lůžkovinách či ručnících, které se téměř nonstop dotýkají nahé pokožky nás a našich dětí? A co samotné životní prostředí a etické principy?

Pořiďte si heboučké ručníky z biobavlny teď s mimořádnou slevou 25 %. A nechte se hýčkat!

 

Biobavlna jako cesta ke „zdravějším zítřkům“

Jde to ovšem i jinak než se spoustou syntetických látek, které ve výsledku dělají více škody než užitku. Předně odpovědněji, zdravěji, s důrazem na fairtrade a ochranu životního prostředí. Jedním z nejspolehlivějších certifikátů, které garantují ekologický původ bavlny, její šetrné zpracování i etické pracovní podmínky je prestižní GOTS (Global Organic Textile Standard), který od roku 2002 systematicky podporuje produkci biobavlny a dohlíží na plnění standardů ekologického zemědělství. Volbou biobavlny GOTS každý z nás přispívá jak k udržitelnému rozvoji venkova v zemích třetího světa, tak k ochraně vlastního zdraví. Zajisté víte, že drobnosti dělají často ten největší rozdíl. Tak proč nezačít „od základů“ a pro příště se do růžova vyspat v organicky čisté a prodyšné biobavlně s pocitem, že jste v boji proti devastaci přírody přiložili „ruku k dílu“?

Biobavlna

 

Klasika versus bio? Větší rozdíl nenajdete

Bio osuška, nebio osuška. Rozdíly? Na první pohled téměř žádné. Na první omak a první vyzkoušení obrovské. Šetrné ekologické zpracování bavlněných vláken zásadně vylepšuje užitné vlastnosti výrobků z biobavlny, dělá je měkčími a prodyšnějšími. Tím, že vlákna nejsou ošetřena formaldehydem, vynikají také vyšší savostí. Hotovou trefou do černého jsou pak biobavlněné pomůcky dámské hygieny. Jemňoučké vložky a tampony bez jakýchkoliv stop dráždivé chemie minimalizují podráždění citlivých intimních partií a přitom dovolí pokožce přirozeně dýchat.

 

To pravé pro alergiky, ekzematiky a především děti

Biobavlněné výrobky ocení i ti z nás, kteří bojují s alergiemi, ekzémy či astmatem. Čistota materiálu bez jakýchkoliv potenciálně dráždivých látek nám dává totiž jistotu, že „si nepřiložíme pod kotel“ :) a minimalizujeme riziko zarudnutí, bolestivosti či jakékoliv jiné reakce. Ve střehu by zároveň měli zůstat všichni odpovědní rodiče. Biobavlna je jako dělaná pro tenkou a velmi citlivou pokožku nejmenších dětí, kterým zdravotně 100% bezpečný materiál prokáže jen tu nejlepší službu.

Objevte tedy i vy svět heboučké biobavlny a zasaďte se o lepší zítřky. Poděkuje vám nejen vaše zdraví, ale i naše „modrá planeta“. :)