Čím nám mohou obyčejné šampony uškodit?

Obyčejná vlasová kosmetika nemusí být to pravé ořechové pro naše vlasy. Věděli jste o tom?

Určitě znáte známé přísloví, které praví: “Čistota je půl zdraví”. A jistě i souhlasíte - umýt si ruce před jídlem nebo se pravidelně sprchovat je jasná věc. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, čím se vlastně myjeme? Čím to je, že Váš šampon tak krásně pění nebo vlasová kosmetika, kterou jste si pořídili minulý týden, tak hezky voní? Chemie?

Kdo si odpověděl “ano”, má pravdu. U většiny “obyčejných (konvenčních)” šamponů se opravdu chemickými látkami nešetří. Jde přeci o to, aby za co nejnižší cenu (nebo nejvyšší marži) šampon proti lupům, kondicionér nebo jakákoliv další vlasová kosmetika co nejvíce uměla (pěnila, voněla, zbavovala nás roztřepených konečků vlasů). A o tom si dnes taky povíme.

Pěna až na prvním místě

Jistě, pěna má svůj smysl. Nabaluje na sebe špinavé částečky, mastnotu či prach a pomáhá tak s odstraněním nečistot z vlasů. Problém je ale v tom, že v obyčejných šamponech ji “mají na starosti” chemické látky jako často třeba SLS (sodium lauryl sulfát) nebo SLES (sodium laureth sulfát). Důkladné testy ovšem prokázaly, že tyto látky dráždí kůži, negativně působí na nervovou soustavu a mohou způsobovat i problémy s dýcháním. Pěnit přitom umí i čistě přírodní látky postavené třeba na extraktech z kukuřice.

Konzervanty a ropa kam se podíváš

Co v obyčejných šamponech také s jistotou najdete jsou konzervanty - zejména pak parabeny. O těch je známo, že jsou pro zdraví škodlivé, protože ovlivňují například hormonální aktivitu u mužů či žen a mohou způsobovat alergie. A delší dobu se už diskutuje i o tom, zda jsou rakovinotvorné. Ať tak či tak. Proč zbytečně riskovat?

Silikony: Chemie, které se jen tak nezbavíte

Studovat složení každého šamponu, který nám přijde pod ruku sice není jakkoliv ideální, ale i tak doporučujeme všímat si složek s příponami “cone”, neboť nám téměř spolehlivě prozradí, že se jedná o silikony. A proč se zajímat zrovna o ně? Silikony pomáhají naše vlasy uhlazovat, působí proti cuchání a lepí k sobě roztřepené konečky. Ale za tu cenu, že vlas a jeho okolí dokonale obalí tak, že pokožka nebude moci vůbec dýchat a nedostane se k ní žádná hydratace. Časem tak nastane opačný efekt - vlasy ztratí lesk, začnou se cuchat a vysychat. Toxicita silikonů sice s jistotou prokázána nebyla, ale některé studie už o ní začínají mluvit.

Všem těmto zbytečným chemickým složkám se přitom lze vyhnout. Přírodní šampóny umějí umýt naše vlasy stejně tak dobře jako ty plné chemie. Jen nám při tom nekazí zdraví. Umělé vůně jsou tu nahrazeny směsí přírodních éterických olejů, účinné složky v šampónech proti lupům nebo mastícím se vlasům zase zastanou extrakty z bylin a pěnu obstarají složky na bázi kukuřice. Přesvědčte se sami. :) 

My na Srneczkovi jsme začali s využíváním přírodních šampónů už před pár lety a k chemii už bychom se nevrátili.