Čistá domácnost bez chemie: jak využít sodu a ocet

Všimli jste si kolik chemický přípravků dnes máme okolo sebe? A to nejen čistících: voníme sebe, prádlo, vzduch, chemií utíráme prach, sypeme ji do koberce, lijeme ji i do záchodu. Co takhle je nahradit?

Ocet a soda je základ péče o domácnost. Ocet nebo citron používejte jako kyselinu a sodu jako zásadu.
 

CO JSTE NEVĚDĚLI O SODĚ

Čistí litinu i nerez
Ať drhnete jak drhnete, připálenina na dně hrnce se pořád drží? Na litinové nádobí můžete použít hustší pastu z jedlé sody a třeba i jemný kartáček. Na nerez raději použijte čtyři lžičky jedlé sody rozpuštěné v litru vody.
 
Čistí pánve
Na těžší připáleniny na vaší oblíbené pánvi doporučujeme posypat celý povrch sodou a nechat několik minut působit. Nakonec opláchněte teplou vodou a očistěte houbičkou. Poté popřípadě opakujte.
 
Pomůže i s ucpaným dřezem

V hrnku horké vody rozpusťte  alespoň lžíci jedlé sody a nalijte ji do sifonu. Hned na to pomalu přilévejte hrnek octa. Zhruba po pěti minutách propláchněte horkou vodou.
 
Čistí pleť
Rychlá a levná pomoc při mastné pleti, černých tečkách a jiných problémech? I tohle soda zvládne. Umyjte si obličej a naneste na něj jemnou pastu: tři díly jedlé sody a jeden díl vody. Lehce vmasírujte, avšak dejte pozor na oči a oblast kolem nich, tam by soda přijít neměla. Poté opláchněte vodou a zklidněte olejem s levandulí.
 
Čistí čmárance na stěnách
Občas není snadné vysvětlit rozdíl mezi zdí a papírem. Tedy převážně malým dětem. I tady pomůže jedlá soda. Nasypte sodu na vlhkou houbičkou a opatrně čmárance předrhněte. Nakonec otřete houbičkou namočenou ve vlažné vodě.

A CO TAKOVÝ OCET?

Na usazeniny ideální
Ocet vám pomůže se zbavit nepěkných usazenin a vodního kamene v koupelně či v kuchyni nebo ve sprchové hlavici. Například tu do něj stačí na pár hodin namočit a pak vydrbat a opláchnout. Lze ale použít i univerzální čistič nebo octový čistič speciálně namíchaný pro maximální účinek a desinfekci. A pokud bojujete s vodním kamenem v záchodové míse, stačí 2 - 3 hrníčky octu či kyseliny citronové a nechat to celé působit přes noc. Nebo rovou vyzkoušet přírodní WC čistič s borovicovou silicí. Ráno se nebudete stačit divit. 

Účinný v boji proti plísním
Máte na sprchovém závěsu nebo v rohu sprchového koutu plíseň? I tentokrát vám bude stačit obyčejný ocet a kartáček. Stačí pak vše pěkně vydrbat, opláchnout a je po plísních.

 

Co na to říkáte? V jednoduchosti je prostě někdy síla, že?