Čistit, dezinfikovat, hubit - aneb úskalí moderních čisticích prostředků

Napadlo vás někdy, proč vám maminka při každém úklidu podávala gumové rukavice?

Hlavně nikde žádné bakterie… Tuto mantru konvenčních čisticích prostředků zná snad každý. Čím více mikroskopických breberek vyhubíme, tím lépe. Napadlo vás ale někdy, proč vám maminka při každém úklidu podávala gumové rukavice?

Čisticí prostředky - v čem je zakopaný pes?

Proto, aby konvenční čisticí prostředky plnily svůj účel zbavit domácnost „zlých bakterií“, obsahují řadu agresivních chemických látek a sloučenin. V běžných čističích tak najdete látky jako chlor, hydroxid sodný či silné minerální kyseliny (kyselina solná, sírová, dusičná, fosforečná…). Všechny tyto látky se při kontaktu s bakteriemi, ale také s kůží či sliznicemi, jednoduše pustí do své práce – tedy začnou hlava nehlava hubit vše živé. Každý obyvatel takto „ošetřeného“ domova se tak denně setkává s agresivní chemií a to nejen při samotném úklidu, ale i při dotyku s ošetřenými povrchy nebo při následném vdechování vzniklých výparů. Zároveň, čisticí prostředky účinně vyhladí nejen ony „zlé bakterie“, ale i ty prospěšné. A naše imunita se tak musí začít otáčet…

Když chemie hraje prim…

Paradoxně, místo abychom pro sebe a svoji rodinu vytvářeli bezpečný zdravý domov, s použitím specializovaných chemických čističů a dezinfekcí se stává opak. Vzduch v běžné domácnosti tak často obsahuje více škodlivin než by zkušený chemik odhalil v ulicích velkoměsta. Důsledky? Kožní problémy, alergie, bolesti hlavy či neurologické obtíže, včetně možné hyperaktivity dětí. Bohužel, touha po perfektně sterilním prostředí (dle reklam má přece přesně takhle vypadat uklizená domácnost!) si vybírá svoji daň. Nezapomínejme ale, že náš domov není operační sál, ale předně místo k životu.

Čističe založené na přírodní bázi – bude to stačit?

Pokud připouštíte, že zamořit svoji domácnost agresivní chemií nebude to pravé ořechové, inspirujte se při příštím úklidu u vlastních babiček. I ony totiž sdílely stejnou potřebu jako vy - mít upravený čistý domov. Mezi jejich hlavní „úklidové“ spojence však patřil obyčejný ocet, citron či mýdlo. 
Častou obavou dnešních hospodyněk ovšem je, zda si přírodní přípravky s obsahem pouze rostlinných a minerálních složek – tedy na bázi vinného octa, kyseliny citronové, mýdla či vonných olejů se všemi moderními nečistotami poradí. Upřímně, poradí - zkuste a přesvědčte se sami. Navíc, pokud prokouknete marketing drogistických firem, zjistíte, že i při velkém jarním úklidu si bohatě vystačíte jen s několika univerzálními přírodními přípravky jako jsou octový čistič nebo univerzální přírodní čistič a čistič WC, což ve finále ocení hlavně vaše peněženka.

Zdravé životní prostředí doma i venku

Odstraněním agresivní chemie z vašeho životního prostředí (a z dosahu zvědavých dětí) děláte nejlepší službu předně sami sobě. Zároveň tím, že vašimi odpady protentokrát nevyteče nebezpečná bublinkovitá voda, pomáháte zmírnit toxickou zátěž, které je vystavena naše příroda. A ruku na srdce – stejně jak platí v případě našeho zdraví, i planetu Zemi máme jenom jednu…