Jak to bylo s eko-praním?

Chtěli byste začít prát v ekologických pracích prostředcích, ale pořád váháte nad tím, zda si poradí i s horšími skvrnami? Nejsou příliš drahé?

Nejdřív si ale pojďme říct pár důvodů, proč se vlastně do eko-praní pouštět a co od toho čekat. V našem e-booku, který si můžete stáhnout na hlavní straně nebo tady pod článkem, jsme si říkali, že problémem naší doby je přebytek chemie. Díky ní máme sice život jednodušší – jídlo nám déle vydrží, pasta více pění nebo i samotné praní je snadnější -, ale její všudypřítomnost nám ubližuje. Nárůst různých alergií, výskyt vyrážek nebo různé zdravotní problémy s neznámým původem mohou být často způsobeny právě chemickým „koktejlem“, který se v nás v průběhu času vytváří. Ostatně i to je vedle ekologie neméně důležitý důvod, proč s eko-praním začít.

Zásadní rozdíl mezi pracími prostředky, které jsou postavené na chemii a těmi ekologickými je ten, že budete muset počítat s tím, že se to bude o něco náročnější. Ale nebojte, hrozné to není a když si na to člověk navykne a už v tom bude mít nějaký řád, vše může jít celkem rychle.

NEŽ SE PUSTÍME DO AKCE

Než se vůbec do eko-praní pustíte, je dobré si zjistit, jak tvrdou vodu u sebe doma máte. Tvrdost vody je totiž jedním ze základních činidel, které může ovlivnit výslednou kvalitu praní. Takže pokud zjistíte, že vaše voda je jedna z těch tvrdších, pořiďte si při nákupu eko-pracích prostředků i nějaké z přírodních změkčovadel založených například na zeolitu, citranech sodných nebo uhličitanu sodném). Tohle změkčovadlo pak prostě přihoďte při každém praní k prádlu jako pravidelnou součást náplně. A nebojte, změkčovadla stojí pár korun.

SLOŽITĚJŠÍ? I TAK TO ZVLÁDNE KAŽDÝ

A před samotným praním je fajn si ještě v rychlosti prohlédnout prádlo a vytřídit to, které je výrazněji zašpiněné. Ekologické prací prostředky totiž neobsahují chemické složky, které si běžně poradí se zažranou špínou. Proto je dobré takto špinavé prádlo přes noc namočit a ty nejhorší skvrny ještě potřít eko-odstraňovačem skvrn nebo žlučovým mýdlem. Do rána se takto zbavíte i skvrn od kečupu nebo čokoládové zmrzliny a tuků.

No, a teď už můžeme začít konečně prát. Přes noc odmočené prádlo přidáme do pračky i s prádlem, které jsme neodmáčeli, přidáme dávku pracího gelu z mýdlových ořechů a můžeme prát. Následující kroky už jsou stejné jako v případě standartních pracích prostředků. Nastavíme požadovanou teplotu, typ látky a praní a můžeme to všechno spustit.

Vidíte, i praní s ekologickými pracími prostředky nemusí být toliko náročné – stačí si časem několikrát vyzkoušet celý proces a zvyknout si na trošku jiný postup. A pokud vám nebude vadit sem tam prádlo namočit a potírat skvrny žlučovým mýdlem, budete mít čisté prádlo, které nebude plné chemických bělidel, vůní a zvýrazňovačů barev, které by v něm i po máchání zůstaly.

A nebojte v dalších článcích si povíme víc o jednotlivých pracích prostředcích a navrch přihodíme i pár tipů, jak ještě lépe vyprat.