Kyselina hyaluronová. Přírodní všelék, anebo módní výstřelek?

Anti-age séra, krémy proti jizvám, oční kapky, kloubní preparáty… společný jmenovatel? Kyselina hyaluronová, přezdívaná „kyselina mládí“.

Kde se vzala, tu se vzala…

Přestože její název nezní příliš „přírodně“, patří k látkám, které naše tělo velmi důvěrně zná. Podle amerického neurologa, doktora Roberta Sterna, obsahuje lidské tělo o váze 70 kg až 15 g kyseliny hyaluronové ve své přirozené formě – a to v pojivových a nervových tkáních; kůži, očním sklivci, kloubech, chrupavkách a v samotném buněčném epitelu. Pro naše tělo je kyselina hyaluronová nezastupitelná díky své přední vlastnosti vázat na sebe vodu. Lépe řečeno – enormní množství vody (až tisícinásobek své vlastní hmotnosti). A to je právě ten hlavní důvod, proč její využití zajímá dermatology, estetické chirurgy a kosmetičky po celém světě.

Když stárnutí pleti vystavíte stopku

S přibývajícím svíčkami na našem narozeninovém dortu se sice můžeme pyšnit bohatšími životními zkušenostmi, ale ne už tak vitální, svěží a vláčnou pletí jako v době, kdy nám bylo dvacet. A na vině není jenom životní styl či znečištěné životní prostřední, ale také přirozený úbytek naší známé kyseliny hyaluronové. Právě ta stojí za tvorbou a udržováním hydratačních zásob v epidermis a jak známe, bez vody není života (natož krásy).

Pokud tedy chcete vystavit vráskám a stárnutí pleti velké STOP, podpořte svého přirozeného „vodního hospodáře“. Voda, která se na kyselinu hyaluronovou naváže, se postupně v naší pokožce uvolňuje a každé buňce tak zabezpečuje maximální porci závlahy a regenerace. Výsledek? Pleť zůstává po ošetření pružná, vláčná a na první pohled minimálně o deset let mladší. Doplňte výživu pleti ještě poctivou dávkou vitamínů, minerálů a přírodních olejů a máte vyhráno!

oblicejovy krem

Obrana proti volným radikálům a oxidačnímu stresu

Mezi další „husarský kousek“ kyseliny hyaluronové patří její schopnost likvidovat volné kyslíkové radikály, kterým buňky našeho těla čelí ve zvýšené míře vlivem vnějšího prostředí (kouření, UV záření, strava, agresivní chemické látky přidávané do čističů, hnojiv, barviv, lepidel atd.). Volné radikály vyvolávají v buňkách oxidační stres, který vede k jejich nezvratnému poškození a významně urychluje proces jejich stárnutí. Pro zdraví své pleti tak můžete znovu sáhnout po „kyselině mládí“, která má silné antioxidační účinky, a vyzkoušet, jaký kus poctivé práce zastane.

Všude tam, kde je jí potřeba

Pokud tipujete, že kyselina hyaluronová patří do škatulky módních výstřelků, musíme vás zklamat. Přestože ji kosmetický průmysl plně docenil relativně nedávno, v medicíně patří ke stálicím. A to oprávněně. Výborně hydratuje, působí antioxidačně a už na samotné buněčné úrovni pomáhá při léčbě jizev a ran. Najdete ji proto také v očních kapkách, přírodních krémech na obličej a mastech pro podporu hojení jizev a popálenin, jako protizánětlivou složku obvazů a dále na etiketách léků proti artritidě. Jednoduše – všude tam, kde zrovna potřebujeme něco efektivně zvlhčit, promazat či zahojit.