Levandulový olej. Uklidní ale i pomůže

Schválně. Co se vám vybaví, když se řekne levandule? Voňavé dálky a dovolená u moře v jižní Evropě nebo léčivé účinky této byliny?

Dnes si povíme o tom druhém. Ostatně levandule je velmi známá svým pozitivním působením na lidské zdravý a mysl. S čím vším nám tedy může pomoci a jak ji můžeme využít?

Výborná v kuchyni a ještě lepší v koupelně

Přípravky z levandule (ať už jako olej nebo tinktura) se často používají pro své protizánětlivé účinky, díky kterým vám může levandule účinně pomoci v boji proti různým kožním problémům. Kůži totiž dokáže díky svému složení uklidnit a její antibakteriální účinky podpoří imunitu. Hodí se tak ideálně na podporu léčby různých vyrážek, ekzémům, lupence nebo dermatitidám.

Myslíte, že je to všechno? Ještě ne. Levandule pomáhá i s hojením ran (tady si můžete zacelenou ránu potaženou strupem pravidelně mazat) a popáleninami od ohně nebo slunce. Takže po náročnějším opalovacím dni si ji doporučujeme mazat na celkové uklidnění kůže i mysli.

Nemusíte ale používat levanduli jen jako čistý olej nebo dokonce velmi koncentrovanou tinkturu. Vhodné jsou i různé krémy a masti s příměsí levandulového oleje. Pro každodenní mazání rukou a obličeje můžete zkusit třeba takový krém postavený na bambuckém máslu a levandulovém oleji. Takový krém pak můžete používat pravidelně na mazání rukou, obličeje ale i rtů a účinně se tím vyhnete všemožným mastem obsahujícím ropné komponenty a konzervanty, které při dlouhodobějším používání pokožce spíše škodí.

Udělejte si čas na sebe

Vezměte si levanduli do koupele a skvěle se zrelaxujte. Stačí si několik hrstí levandulové natě spařit zhruba 3 – 5 litry horké vody a po půl hodině sceděnou vodu vlít do vany. Levandulové silice vám pomohou nejen relaxovat, ale pravidelnými koupelemi s ní můžete účinně bojovat i proti kožním plísním.

 

PS: A věděli jste, že lze levanduli používat namísto vody po holení? Stačí si pořídit jemnější levandulový olej a vždy se po holení namazat jím. Levandule totiž kůži příjemně uklidní a ještě nevysuší tak jako parfemované vody po holení s obsahem alkoholu.