Maminko, jaké plenky pro vaše malé? Poradíme.

Otázka, kterou si jistě položila nejedna zodpovědná maminka. Ale jak z toho ven? Budou lepší ty ekologické nebo stačí levnější klasické plíny? Máme to tu pro vás černé na bílém.

Jednorázové plenky se u maminek a tatínků těší jednoznačně velké oblibě – jsou ohromným usnadněním práce. Plenky nemusíte prát, sušit nebo dokonce žehlit. Kde jsou ty časy, kdy jedinou dostupnou variantou byly jen látkové plíny? Ale ruku na srdce, napadlo vás někdy, jaký má tento koloběh „nakoupit – použít – vyhodit“ dopad na naši přírodu nebo z čeho jsou všechny ty „super-savé“ a absolutně nepropustné plínky vyrobené? Rozkryli jsme pro vás tajemství výrobců.

Běžné jednorázové plenky

Jsou levné, dostupné snad na každém rohu a … no, to je asi vlastně všechno. Opravdu. Jasně, ještě by se dalo říci „super-savé“ a nepropustné vůči pachům i tekutinám ale za jakou cenu?

Aby bylo možné všechno tohle splnit, je třeba sáhnout po všudypřítomné chemii a plastech, které ale nejsou vhodné ani pro velmi citlivou pokožku našich nejmenších tak i pro naši drahou přírodu.

Pojďme mrknout, jak to u běžných dětských plenek funguje:

  • „superabsorpční“ jádro – to tvoří buničina a chemické složky, které se starají o vysokou schopnost absorbovat tekutiny. Ty se ale při používání plenek postupně dostávají do vnitřních vrstev plenky. A to až k pokožce miminka. Tenká a citlivá dětská pokožka je pak téměř celý den vystavena působení těchto umělých látek, kterým se dosud neumí bránit. Právě "boj" s dráždivými látkami v raném dětství patří mezi časté příčiny budoucích alergií a ekzémů.
  • nepropustné vnější fólie dokonale obepnuté plenky se sice postarají o neprodyšnost, ale dětská pokožka pak nemůže dýchat a často se zapařuje. Výsledek? Nepříjemné opruzeniny.
  • umělé parfemace - o neutralizaci nepříjemného zápachu se starají umělé parfemace, které se ale opět mohou postupně dostat k jemné dětské pokožce. Různé alergie a podráždění jsou na světě.

 

„Víte, že běžná plenka se v přírodě rozloží až za neuvěřitelných 400 let?“

 

Jde to i jinak. Bez negativních efektů a bez chemie. Ekoplenky

Dětské ekologické plenky

Ekoplenky jsou vyrobeny převážně z přírodních biodegradabilních složek s využitím nejjemnějších materiálů. Díky tomu se v přírodě rozloží do 2 let namísto běžných 400 a miminku nezpůsobí alergie ani podráždění:

  • jemnost a prodyšnost podkladová látka nebělená chlorem je mnohem jemnější, stejně jako čistá biobavlna.
  • tři absorpční vrstvy a žádná "superabsorpční chemie" ale důmyslný systém tří absorbčních vrstev s rozložitelným přírodním absorpčním gelem
  • neutralizace pachů čistě přírodními složkami 100% přírodní extrakt z čajových lístků se postará o neutralizaci vzniklých pachů
  • elastické pásky bez latexu prodyšný obepínací systém pomůže předejít podrážděné pokožce, která by jinak nemohla volně dýchat

Jednorázové ekoplenky se tedy vyrábí zejména z přírodních materiálů, nebělí se chlorem (v plenkách tedy nezůstávají zbytky této látky) a nepřidávají se do nich žádné umělé parfémy či krémy. 

A jak tedy poznat kvalitní ekoplenky? Je nějaká jistota? Ale samozřejmě, stačí po očku kouknout na různé certifikace a složení, které konkrétní výrobce deklaruje. Nejčastěji to bývají přísné FSC certifikáty nebo OK compost. Mnohé značky ale krom toho garantují i podíl biodegradabilních složek od cca 40 - 65 %.

Tak co? Dáte ekologické a zdravější alternativě ekoplínek šanci? Značka "eko" neznamená kompromis mezi kvalitou a zodpovědností. Spíše naopak.:)