Mechárium: přineste si kousek lesa na váš stůl

Milujete les, dřevo a mechové polštářky pod vašima nohama či na kůře stromů? Vytvořte si domácí mechárium. Tento typ rostlinária, neboli rostlinného terária, je určený k pěstování mechů na omezeném prostoru v interiéru. Mechárium vám umožní obdivovat krásu nadýchaných mechových chomáčků přímo z desky vašeho pracovního stolu.

Potřeby

 • Vhodná nádoba
 • Mech
 • Malé oblázky (lze koupit v akvarijních potřebách)
 • Rašelinový substrát
 • Aktivní uhlí
 • Vata na vyčištění skla
 • Pinzeta, špejle, čínské hůlky…

 

 

Příprava

 1. Nejdřív si najdeme vhodnou nádobu. Může mít jakoukoliv velikost či tvar, ale jednodušší je samozřejmě pracovat s nádobou s širším hrdlem. Lahve od vína nebo dokonce ve tvaru žárovky jsou zase zajímavější. Ujistěte se, že máte po ruce i víčko, pokud se rozhodnete pro širší lahev. To vám pomůže regulovat vlhkost.
 2. Podle velikosti nádoby si nachystáme ostatní potřeby včetně mechu. Mech nasbíráme na tmavších, vlhčích místech zahrady nebo lesa. Někdy se stane, že si spolu s mechem donesete semínko nebo malou houbičku, která pak v lahvi povyroste. Pokud se vám ve sklenici vyklube brouček, tak ho nezapomeňte vypustit do přírody.

Postup

 1. Nádobu naplníme kamínky. Stačí zcela pokrýt dno, ale pokud máte vyšší nádobu, klidně přidejte. Kamínky by měly sahat zhruba do pětiny nádoby. Přebytečná voda bude odtékat právě sem.
 2.  Kamínky pokryjeme dvoucentimetrovou vrstvou aktivního uhlí.  Tato vrstva bude filtrovat nečistoty a udržovat mechárium v čistotě.
 3.  Přidejte zhruba stejně silnou vrstvu vlhkého rašelinového substrátu. Sem při troše štěstí vaše rostlinky zapustí kořeny.
 4.  A teď už "jenom" přidáme mech. Pokud jste sáhli po širším hrdle, máte práci snazší. Pokud do nádoby nedostanete ruku, použijte pinzetu, malé kleštičky, čínské hůlky nebo cvičené mravence. Snažte se udělat zahrádku pohledově zajímavou tím, že z mechu vymodelujete malé kopečky. Nakonec mech zvlhčete rozprašovačem. (Pozor, nikdy ne chlorovou vodou! Viz údržba)
 5.  Před tím než lahev uzavřete proděravělým víčkem, vyčistěte vnitřní stěny tak, aby bylo dovnitř hezky vidět. Pomozte si vatičkou a pinzetou nebo špejlí. Lahev s užším hrdlem víčko nepotřebuje.
 6.  Jestli stojí výsledek za to, proč nehodit fotku na chlubítko? Dejte vědět na facebooku či Instagramu.

Údržba

 • I když mech potřebuje trochu sluníčka, umístěte mechárium spíše na tmavší místo, rozhodně ne na světlé okno.
 •  Mech zalévejte jedině několik dnů odstátou nebo dešťovou vodou. Po chloru v kohoutkové vodě by mech zreznul. Stačí pár kapek.
 • Zalévat stačí jen když zmizí kapičky ze stěn nádoby.