Opalujeme se bez ropy

Opalovací krémy. Dostupné a pohodlné, ale ne zrovna to pravé pro naši kůži. Čím se tedy mazat? Řešení může být jednodušší, než jste si mysleli.

Vzpomínáte, jak jsme si v našem e-booku říkali o tom, že i v kosmetických přípravcích se často objevují různé konzervační látky nebo umělé přísady, které nám zrovna moc neprospívají? Opalovací krémy nejsou výjimkou. Stejně tak jako u jiných krémů se i tady jako základ často využívají různé komponenty pocházející z ropy. Ty sice na první dobrou lidskému tělu neublíží, ale používáním může postupem času dojít k různým kožním onemocněním nebo drobným neduhům, u kterých často neznáme jich původce. Mimo to se všechny využité přísady vstřebávají do těla a některé z nich tělo ani nedokáže vyloučit nebo se s nimi popasovat.

Proč tedy nevyzkoušet jiné - zdravější a ekologičtější- řešení? I mnohé přírodní oleje totiž dokáží velmi spolehlivě ochránit před slunečním zářením, některé z nich totiž disponují ochranným faktorem s číslem 30, 40 nebo dokonce i 50. Hravě tak mohou zastoupit i ty nejsilnější opalovací krémy. A které oleje to jsou?

OLEJ ZE SEMÍNEK MRKVE

Tento olej je skvělý jednak pro svůj ochranný faktor SPF 38 - 40, vysoký obsah vitamínu A a příznivého působení na oběhový a močový systém. Dokáže pomoci s léčbou žloutenky a podporuje i tvorbu hemoglobinu. Pro jeho velmi pozitivní účinky na lidské zdraví (krom zmiňovaného podporuje i činnost lymfatického systému a pomáhá s hojením ran) je vhodné se s ním nejen mazat proti slunci ale pravidelně ho i jíst. Můžete ho přidávat do salátů nebo si ho prostě nakapat na lžíci a zapít. Doplníte si tak přísun vitamínů: A, B, C, D, E, K a betakarotenu nebo minerálů jako vápník, sodík, draslík, nebo železo a další.

OLEJ Z MALINOVÝCH JADÉREK. SILNĚJŠÍ NEŽ BYSTE ČEKALI

Kdo by to byl řekl, že olej z takových jadérek malin může účinně chránit před sluncem? Ano, tento vzácný a velmi účinný olej disponuje faktorem pohybujícím se v rozmezí SPF 28 - 50 (dle kvality), navíc obsahuje velké množství vitamínu E. Ten zabraňuje rychlému stárnutí pokožky a pomáhá s udržením její pružnosti. Navíc lokálně podporuje imunitní reakce - takže dokáže vypomoci s řešením různých kožních onemocnění. Olej z malinových jadérek můžete využívat tak často, jak budete chtít, namazat se s ním proti slunci ale stačí jednou za den.

DO TŘETICE VŠEHO DOBRÉHO. OLEJ Z PŠENIČNÝCH KLÍČKŮ

Říká vám něco “koenzym Q10”? Super-antioxidant, který pomáhá neutralizovat funkci volných radikálů a zabraňuje tak (velmi zjednodušeně) stárnutí kůže? A zkoušeli jste si už někdy kupovat nějaký ten krém, který ve svém složení vyzdvihoval jeho obsah? Super, protože olej z pšeničných klíčků obsahuje velké množství tohoto super-antioxidantu a navíc ve zcela přírodní podobě. Mimo to olej samozřejmě chrání proti slunci s ochranným faktorem SPF 20, takže pokud nepotřebujete zvlášť silnou ochranu, tento olej může být velmi jednoduchým řešením.

Že mají všechny oleje příliš vysoký ochranný faktor? To vůbec nevadí - můžete si koupit všem určitě dobře známý kokosový olej (více v e-booku na hlavní straně) s nízkým cca SPF 4 faktorem a oleje si v různých poměrech smíchat. Silný olej si tak snadno rozředíte a obohatíte ho o účinky dalšího oleje, se kterým ho smícháte. A pokud se vám do míchání olejů prostě nechce, stačí když se poohlédnete po přírodních opalovacích krémech. Voní a fungují stejně a navíc jsou bez konzervantů a ropy. :)

A pokud si říkáte, jak je to rychlostí vstřebávání takových olejů a zda si nezamastíte oblečení, je nutné si na rovinu říci, že ne vždy se tyto (a jakékoliv jiné přírodní oleje) rychle vstřebají a je třeba si dát trošku pozor a po namazání chvíli vyčkat, abyste si neumazali oblečení. Pokud se ale chcete prostě jen namazat a hned sednout třeba na kolo a jet, můžete využít přírodní opalovací krémy s přísnou certifikací EcoCert.

Co vy na to? Zkusíte si některý z olejů či přírodních opalovacích krémů?