Přírodní zubní pasty a proč jim věnovat pozornost?

Určitě jste si už někdy sami pro sebe řekli: „Jak může zubní pasta škodit? Vždyť ji přece vyplivneme?“

To je sice pravda, ale k vstřebání látek nemusíme pastu vůbec polykat. Jeden z nejrychlejších způsobů, jak do těla absorbovat nějakou látku, je prostřednictvím bohatě prokrvené dutiny ústní. Není tedy na čase zjistit, co si pravidelně každý den roztíráme v ústech? Mrkněme na to. :)


Fluoridy: hranice mezi pomocníkem a nepřítelem je tenká

Fluor je látka, která mezi lidmi často vzbuzuje velké vášně. Je škodlivý nebo naopak pomáhá? Jak to vlastně je? Pravda je ale někde uprostřed. Na jednu stranu je to zcela nezbytný prvek, který naše tělo potřebuje pro tvorbu silných kostí či zdravých zubů, na stranu druhou může být při příliš vysoké dávce dokonce škodlivý. Ostatně, stejně jako sůl – k životu ji potřebujeme, ale když je jí moc, způsobuje problémy s krevním tlakem. Trik je tedy v tom, kolik ho do sebe dostaneme. Optimální dávka fluoru je cca 4 mg pro muže/den a dokonce jen 3 mg pro ženy/den. Fluor se ale obsahuje množství různých potravin, které běžně denně sníme či vypijeme. Například takový litr černého čaje v sobě obsahuje cca 1-6 mg fluoru. Sami si pak dovodíte, že stačí pestrá strava a fluoru bude mít naše tělo dostatek bez potřeby nějakých past s příměsí fluoru.

A jen pro představu. Co všechno může nadbytek fluoru napáchat? Důkladné testy prokázaly, že způsobí oslabení zubní skloviny, při dlouhém nadužívání pak zase může způsobit osteoporózou či bolení kloubů. Zvýšené dávky fluoru mohou mít také vliv na IQ dětí, které jsou na nadbytek fluoru vůbec nejcitlivější. Přitom podle České lékařské komory čtyřleté děti spolykají průměrně 50 % zubní pasty.

To ale nemusí být všechno. Mnohé zubní pasty výrobci dobarvují, sladí a konzervují, aby se buď dobře prodávaly, chutnaly nebo dlouho vydržely, ideálně ale vše dohromady.

Čtete složení? Tady je pár tipů, na co si dát pozor

  • Titanium Dioxide – oxid titaničitý (E171), slouží jako barvivo, ale jde o přísadu nevhodnou pro děti. Existuje totiž podezření na to, že může být karcinogenní.
  • Cocamidopropyl betaine – pěnidlo, v některých pramenech je uváděno jako rizikové pro zdraví. Přitom pro dobré čištění stačí pěny po málu.
  • Olaflur – látka z rodiny fluoridů – v zásadě jde o fluor, jehož nadměrné množství je škodlivé.
  • Methylparaben – konzervant, může být příčinou alergií stejně jako další parabeny. Přitom jen prodlužuje „životnost“ výrobku a „zjednodušuje výrobcům život“.
  • Glycerin (glycerol, E 422) – zvlhčovadlo. V menších dávkách způsobuje bolesti hlavy, žaludeční potíže a zvracení.
  • Sacharin – sladidlo (E 954), u něhož testy na myších prokázaly, že může způsobovat rakovinu různých orgánů. Jistota sice není 100%, ale doporučujeme se mu vyhnout.

 

Kde hledat bezpečné přírodní pasty?

Ačkoliv většinu zubních past běžně prodávaných v obchodech bychom doporučit rozhodně nemohli, nevěste hlavu. Příroda nabízí spoustu ingrediencí, které dokáží zuby vyčistit stejně dobře, a ještě bez zdravotního rizika. :) Mnohé přírodní zubní pasty a zubní čistící gely jsou postavené na přírodních křídách, které funguji jako odstraňovač nečistot a lehce pění nebo využívají přírodních jílů. A když k tomu přidáte třeba takovou šalvěj (fungující jako dezinfekce), příjemně vonící mátu nebo antibakteriální tea tree olej, máte super přírodní pastu, která vám zuby nejen vyčistí, ale pomůže třeba i s desinfekcí dutiny ústní.

My na Srneczkovi jsme si oblíbili zubní gel Fytodent s Koenzymem Q10 od české firmy Nobilis Tilia. :) Tento zubní gel sice nepění (což vůbec nevadí), ale zato vám v ústech po umytí zanechá příjemně svěží bylinkový pocit a parádně vyčistí. Zkusit ale můžete i další přírodní zubní pasty postavené na přírodních křídách a éterických olejích. Mrkněte do naší kategorie Zubní pasty a ústní hygiena na Srneczkovi.

Příroda nám totiž velmi často dokáže pomoci sama jen tím, co přirozeně vytvoří. Stačí to umět jen dobře využít. Věříte taky v sílu přírody? My ano! :)