Tea tree olej: Malá domácí lékárna

Stoprocentně přírodní a přesto tak silný, že si dokáže poradit i se zlatým stafylokokem nebo všemožnými plísněmi. To je olej z Kajeputu střídavolistého známý hlavně jako Tea tree olej.

Ale pěkně od začátku. Tento velmi zajímavý olej pochází z listů stromu Melaleuca alternifolia (Kajeput střídavolistý) rostoucího v mokřadech a močálech Nového Jižního Walesu ve vzdálené Austrálii. A ačkoliv bychom si podle názvu „tea tree“ hned začali vybavovat rostlinky menšího vzrůstu s lístky nápadně se podobajícími listům čajovníků, realita je úplně jiná. Jde totiž často o mohutný strom pětimetrové výšky se zvláštně pokrouceným a tmavým kmenem.

Odkud tedy „tea tree“? Strom byl totiž původně podle svého tvaru do písmene T nazýván „T-tree“. Což je z pohledu anglické výslovnosti podobně znějící jako Tea tree. Odtud je pak i český překlad čajovníkový olej, byť strom, z jehož listů se tento olej vyrábí s čajem nemá pranic společného.

Nás ale zajímají účinky tohoto světoznámého oleje, který se z tohoto stromu vyrábí.

 

MOCNÝ SPOJENEC V BOJI PROTI VIRŮM A PLÍSNÍM

Stejně tak jako jedlový olej, o kterém jsme si již psali, silně působí proti bakteriím, houbám, původcům plísňových onemocnění nebo proti kandidám. Lze ho také použít v boji proti lupům nebo při léčbě akné. Při koncentraci nad 10 % účinně působí i proti jinak velmi odolnému zlatému stafylokokovi, který si proti tomuto oleji (při této koncentraci) nedokáže ani vytvořit rezistenci.

Tea tree olej ale můžete pohodlně používat i proti kašli, při bolení v krku nebo jako podpůrnou látku při léčně zánětů či oparů. Pomáhá také jako desinfekce při poranění a lze ho používat při čištění zubů pro desinfekci a stimulaci imunity v ústech.

Jsou nějaká zdravotní rizika? Minimální, a není jich ani mnoho a v podstatě jde o to, že stejně tak jako jakékoliv jiné přírodní produkty může způsobit menší alergické reakce jako zarudnutí kůže (při vysoké koncentraci). Nesmí se také užívat vnitřně, takže když už budete potřebovat podpořit v boji proti bolení v krku, můžete s vodou zředěný olej klidně kloktat, nikdy ale nepolykat.

Suma sumárum. Olej do podzimních nečasů jako dělaný a pokud ho budete kombinovat třeba ještě s olejem jedlovým, nebudete potřebovat ani nějaké předražené pastilky na bolení v krku. Stačí mít tyto dva povedené oleje připravené v domácí lékárničce s éterickými oleji hned vedle velmi užitečné levandule