Úvod do světa ekopraní. Jaký je příběh ekodrogerie?

Jednoduší je prostě lepší, no ne? U tak obyčejné činnosti jako praní přijde každé zjednodušení jistě vhod. Ne vždy se ale vyplácí.

Naši přátelé z Tierra Verde – český výrobce ekodrogerie Yellow and Blue – často říkají, že: „Ekopraní je tak trochu achymie“. Takže vás asi teď po právu napadne: „Proč by to měla být alchymie, když dnes stačí do pračky nalít pár uzávěrů obyčejného pracího gelu a o vše je postaráno?“

Potíž je ale v tom, že aby to mohlo být takto jednoduché, musí přijít „na pomoc“ hromada různých chemických sloučenin, silných bělidel, optických zjasňovačů a umělých parfemací, které si dokáži poradit s tímto, tamtím, prádlo nádherně vybělí a navrch provoní na měsíc dopředu. Žádná z těchto složek se ale příliš „nekamarádí“ s našim zdravím natož pak s přírodou. Kvůli důsledkům dlouhodobého používání agresivní chemie v pracích prostředcích pak ale my i naše děti plníme čekárny kožních či alergologických ambulancí. Jde to ale i jinak.

 

"Věděli jste, že k neutralizaci jedné dávky běžného WC čističe je třeba cca 53 000 litrů vody?"

 

Ekopraní je trošku alchymie. Ale ne zas tak moc …

V ekodrogerii to funguje přesně naopak. Jako základ vám postačí prací gel vyrobený z mýdlových ořechů, který si dokáže velmi slušně poradit s běžně znečištěným prádlem. A když přijde na věc a potřebujete se zbavit opravdu „zažraných“ skvrn, pozvete si na pomoc pár dalších eko pomocníků, kteří si poradí tu s mastnotou nebo fleky od kávy či vína. A do pračky je pak přidáte podle potřeby nebo opravdu znečištěné prádlo namočíte chvíli dopředu. Pojďme si teď všechny hrdiny ekopraní trošku představit:

 

  • Prací gely z mýdlových ořechů– vyrábějí se z plodů divoce rostoucích stromů druhu Sapindus mukorossi, který roste v Indii. Z plodů se mácháním za studena získává saponin (přírodní saponát), který je základem pracího gelu.

  • Bělicí prášek Puer - chemicky přesněji - soda obohacená o aktivní kyslík. Puer se umí skvěle poprat s hromadou různých skvrn ať už jde o krev, trávu, víno nebo čokoládu a hromadu dalších. Používat ho ale můžete i v kuchyni nebo koupelně na čištění odpadu nebo při desinfekci sprchového koutu.

  • Žlučové mýdlo– hrdina v boji proti organické mastnotě. A přitom je to vlastně odpadní látka vznikající při zpracování masa. Žlučové mýdlo můžete přidávat nastrouhané přímo do pračky. Pokud máte ale opravdu umaštěné prádlo, nejdřív ho namočte, důkladně namydlete, zalijte teplou vodou a nechce hodinu, dvě před praním odstát.

  • Změkčovač vody– prací gely neosahují žádnou škodlivou „pomocnou chemii“ a tak se stává, že při praní v tvrdé vodě klesá jejích účinnost kvůli vysokému výskytu minerálů ve vodě (tvrdá voda). Změkčovač na sebe tyto minerály naváže a sníží tak množství pracího gelu, který je nutno použít a prádlo se vypere lépe.

  • Máchadlo prádla– slouží k neutralizaci zásadité prací lázně, což je důležité zejména pro osoby s citlivou pokožkou, ekzematiky, alergiky a malé děti. Přirozené pH povrchu lidské kůže je totiž kyselé (pH 4-6), pokožka se tak chrání před množením mikroorganismů. Máchadlo výsledné prádlo také zjemňuje a vyplavuje z něj zbytky pracího gelu, čímž zabraňuje šednutí prádla.

 

Kouzlo ekodrogerie tak tkví v kombinaci těchto několika účinných pracích prostředků podle toho, jaké prádlo perete a jakých skvrn se potřebujete zbavit.Tím se dá totiž krásně vyhnout nutnosti používat konvenční prací prostředky doslova „napajcované“ škodlivou chemií. A přitom to nestojí ani moc času navíc.

Ekodrogerie najde svoje uplatnění ale i při úklidu kuchyně nebo koupelny, kde se můžete konvenčním čističům vyhnout stejně jednoduše a ušetřit svoje zdraví a přírodu. Jedním příkladem za všechny mohou být WC čističe. Věděli jste, že k neutralizaci jedné dávky běžného WC čističe je třeba cca 53 000 litrů vody? U ekologických WC čističů není potřeba ani kapka. Jejich složení přírodě prostě neškodí.

Zdravé životní prostředí doma i venku

Odstraněním agresivní chemie z vašeho životního prostředí (a z dosahu zvědavých dětí) děláte nejlepší službu předně sami sobě. Zároveň tím, že vašimi odpady protentokrát nevyteče nebezpečná bublinkovitá voda, pomáháte zmírnit toxickou zátěž, které je vystavena naše příroda. A ruku na srdce – stejně jak platí v případě našeho zdraví, i planetu Zemi máme jenom jednu…