Zdravé opalování? Stačí biokosmetika a rozum

Teploty stoupají, sluníčko se po dlouhém zimním „odpočinku“ dere na oblohu a lidé se dychtivě hrnou na lehátka a do plavek jen aby mohli „nachytat bronz“. Jak ale na opalování, které je zdravé a naší pokožce neublíží?

„Dobrý sluha, ale zlý pán“, přísloví, které známe hlavně ve spojitosti s ohněm, by ale mohlo platit i pro opalování a sluníčko. V malé míře je opalování zdraví prospěšné a výrazně napomáhá tvorbě tolik důležitého vitamínu D, jakmile se ale zvrhne v zuřivé „smažení“ se na pláži jen abychom měli parádně opálenou pokožku, může být na různé kožní problémy zaděláno.

Karoten. Ten pravý parťák do prosluněných dní

Na letní opalovací sezónu bychom se měli začít připravovat především vnitřně – tedy kromě těšení se by bylo vhodné začít s předstihem i s konzumací karotenu. Ten totiž jednak pomáhá s vytvářením kožního barviva – melaninu –, které je zodpovědné za „zdravou“ barvou opálení, ale také sám o sobě pomáhá blokovat nadbytečné UV záření a chrání tak před negativními vlivy opalování.

Sluníčko je také vhodné dávkovat postupně a vyhýbat se mu v době, kde je nejsilnější – tedy mezi 11 a 15 hodinou.

 

"V honbě za skvělou roztíratelností výrobci obyčejných opalovacích krémů změnšují jejich částice, které se pak spolu s konzervanty a a dalšími přísadami dostávají do děla a ukládají se v játrech a ledvinách".

 

Opalovací krémy na bázi minerálních filtrů

Základ přírodních opalovacích krémů tvoří dva na velmi jemný prášek rozdrcené minerály zinku (zinc oxid) a titanu (titanium dioxid). Jde o zcela přírodní látky, které se nevstřebávají do těla a tvoří jemný filtr, od kterých se odráží UVA i UVB záření ze sluníčka. Chrání tak vůči celému spektru UV (UVA + UVB) záření – na rozdíl od obyčejných a levnějších opalovacích krémů ty přírodní chrání kůži komplexně.

A proč řešit i UVA spektrum? Většina obyčejných opalovacích krémů s chemickými filtry ochrání lidskou kůži jen před UVB zářením, které může způsobit popálení. Následky UVA ale nejsou tolik vidět a přitom mohou být také nepříjemné – způsobují totiž rychlejší stárnutí pokožky, její vysychání a únavu. Proto jsme všechny BIO opalovací krémy, které na Srneczkovi nabízíme, důkladně proklepli tak, aby splňvali nutnou ochranu i před UVA zářením. :)

Menší nevýhodou opalovacích krémů postavených na těchto minerálních filtrech je fakt, že se o něco hůře roztírají. To je způsobeno větší velikostí částeček (velikost cca 400 nm), na které jsou tyto minerály rozdrcené. A tady se určitě po právu ptáte: „Proč tedy neudělají částečky krému menší?“.

Inu, problém by to nebyl a drtivá většina výrobců obyčejných opalovacích krémů to tak i dělá. Zmenšování má ale jednu zásadní nevýhodu. V hodně za skvělou roztíratelností mnozí výrobci obyčejných opalovacích krémů přidávají do svých produktů tzv. nanočástice (částice menší než 100 nm), které pak sice zajistí skvělou roztíratelnost, ale ony nanočástice jsou tak malé, že bez problému prostoupí lidskou kůží a mohou se velmi snadno dostávat do dalších orgánů jako jsou ledviny nebo játra, kde se pak shromažďují. A jejich negativní vliv na zdraví spolu s dalšími konzervanty nebo umělou parfemací si jistě dokážete představit.

Proč tedy znovu vymýšlet něco, co už v přírodě máme a může nám pomoci lépe než třeba umělé opalovací krémy. Příroda si totiž dokáže poradit s kde čím a BIO opalováky tak nejsou výjimkou :) Co myslíte?