Zero waste domácnost pro začátečníky II.

Nemusíte si hned vyrábět boty z použitých kelímků od jogurtu. Stačí, když budete přemýšlet o úplně obyčejných věcech jinak. To je zero waste.

Přesně tak, jak je to v podtitulku. Zero waste není o tom, že bychom hned museli obřadně upalovat všechny plastové zubní kartáčky a igelitky, ale o tom zbavit se postupně všech plastových a jednorázových produktů, které by jinak mohly posloužit i mnoho let.

Jak jsme si povídali už v minulém článku Zero waste domácnost pro začátečníky I., velkým problémem jsou jednorázové plastové tašky, které v obchodě naplníme a za pár desítek minut je doma vyprázdníme a vyhodíme. Plastové tašky a mikrotenové sáčky lze nahradit celkem snadno, ale co třeba s jednorázovými filtry na kávu, odličovacími tampony nebo umělými utěrkami prachu? I o tom si budeme tentokrát povídat. :)

Stačí netvořit odpad

„Ale jak?“, řeknete si. „To se máme jako zase vrátit na stromy?“ Ale ne, přesně naopak, chce to jen chytřejší řešení. A víte, co? Pojďme si teď společně prošmejdit vaše poličky, skříně a šuplíky. Třeba tam narazíme na pár věcí, které by se daly používat vícekrát a nejen jednorázově.

  • Odličovací tampony na obličej – ne, nebojte. Váš každodenní rituál čištění pokožky u zrcadla vám nikdo brát nebude. Ale představte si, kolik balení tamponů na tuto chvilku očisty spotřebují třeba všechny Evropanky dohromady? To už jsou „čísla“, že? Přitom by vám těch tamponů mohlo stačit jen pár na celý rok, dva nebo tři. Stačilo by je vyrobit z biobavlny a bambusu a po každém použití hodit do pračky a použít znovu a znovu.
  • Pratelné filtry na kávu– počet milovníků poctivé a voňavé kávy snad rok od roku roste. Ale jak se vyvarovat jednorázových papírových filtrů na kávu, které po použití už nemají žádnou další funkci a hned je z nich odpad? A co třeba filtry vyrobené z velmi jemné biobavlněné látky? Uděláte si kávu, filtr opláchnete a po pár použitích ho jednoduše hodíte do pračky. A jede se znovu.
  • Kapsa z biobavlny na svačinu– vyrážíte na výlet nebo si nosíte dobroty do práce? Pak se určitě rádi zbavíte mikrotenových sáčků. Ty se dají snadno nahradit pratelnými kapsami z biobavlny s praktickým zapínáním.

 

Neviditelný problém jménem mikroplasty

Nejsou vidět, nejdou změřit a jsou už skoro všude. I tak by bylo možné charakterizovat mikroplasty – tedy miniaturní úlomky, vlastně takové „drobky“ z plastu, které vznikají například při používání látek s příměsí umělých vláken. Typicky to jsou třeba všem známé „švédské utěrky“. Celým problémem je, že při praní se z těchto látek uvolňují miniaturní částice plastů vznikající jako úlomky umělých vláken. Tyto mikroplasty, které kvůli jejich miniaturní velikosti (často je ani nelze změřit pod mikroskopem) nelze nijak filtrovat nebo odstranit, se pak dostávají i do naší pitné vody. A zatím nikdo neví, jakou neplechu mohou v lidském těle napáchat.

 

  • Biobavlněné a bambusové utěrky - i tady má příroda řešení. Jmenuje se biobavlna a bambus. To je totiž nerozlučná dvojka, pokud jde o utěrky nebo žínky. Vysoce savý bambus totiž skvěle doplňují pevná a odolná vláka biobavlny, která se postarají o to, že už dlouho nebudete muset obnovovat domácí zásoby utěrek. A hlavně – po mikroplastech není vidu ani slechu.
  • Biobavlněné žínky na nádobí i prach – švédským utěrkám už snad konečně odzvonilo. Jejich nástupkyně z biobavlny a bambusu je překoná savostí, životností i ekologickým přístupem.

TipBiobavlna má nejraději praní v ekologických pracích gelech a prostředcích bez použití aviváže. Pokud byste totiž prali například odličovací tampony nebo sáčky na pečivo v obyčejném pracím gelu, zůstanou vám v těchto biobavlněných krasavcích zbytky chemie z konvenčních pracích gelů, které se vám pak dostanou do potravin nebo pokožky (skrze odličovací tampony).

 

Tak co? Už přemýšlíte jinak? Od plastů a jednorázových obalů nebo pomůcek se dá postupně upustit. Konec, konců, jak jsem psal už v podtitulku tohoto článku: „Nemusíte si hned vyrábět boty z použitých kelímků od jogurtu. Stačí postupně měnit svoje zvyky a vyřadit „jednorázovky“ ze svého životního stylu. :)