Zero-waste domácnost pro začátečníky: Pojďme na to! I.

Podle vědců se může velmi brzy stát, že za pár desítek let bude v oceánech více plastů nežli ryb. Řešením je zero waste. :)

Znáte to. Vyrazíte si takhle odpoledne do obchodu pro menší sobotní nákup a domů si přinesete hromadu plastových sáčků tu na chléb nebo jablka, potom na rajčata, okurky … a když vše pečlivě vybalíte, co potom s těmi obaly? Všechno hezky šoupnete do kontejneru na tříděný odpad. No, jo recyklace je sice v pořádku, ale fakt je to, že odpad se tím vyváří pořád a stále. Takže, problém tady zůstává, jen se lehce redukuje, než aby se vyřešil. A poslední prognózy tvrdí, že za pár desítek let bude v oceánech více plastu nežli ryb.

 

„Věděli jste, že za jediný rok po sobě jako lidstvo zanecháme takřka 2 120 000 000 (2, 12 miliardy) tun odpadu.“

 

Vyhozené plasty, které se pak dostanou do moří a oceánů se nám postupem času stejně dostávají zpátky na stůl do našich kuchyní ve formě tzv. mikroplastů. Tedy plastových odpadů, které se postupem času a působením přírody rozpadají na miniaturní (sotva měřitelné částečky), které se pak dostávají do vodovodních sítí nebo jiných živočichů, kteří končí na našich talířích.

A co s tím? Sami přece nic nezmůžeme …

Ale zmůžeme. Jednotlivec sice svět sám nezmění, ale když začne minimalizovat spotřebu všech těch plastových jednorázových obalů, obloukem se vyhne nahraditelným plastovým doplňkům a ideálně tím „nakazí“ několik dalších přátel a příbuzných … Říká se tomu zero waste. Příroda nám moc poděkuje. Přitom to není tak těžké, stačí jen začít myslet jinak. :)

A my ze Srneczka vám teď poradíme, jak být více "zero waste". 

I myslet jinak udělá hodně. Zero waste

Je to tak. My, jako lidé, často podléháme různým stereotypům a pak jdete na ten nákup, naházíte ovoce do plastových sáčků, které vám poslouží jen na cestu, než přijdete domů a všechny obaly vyhodíte. Když se ale zamyslíte, může váš sobotní odpolední nákup vypadat třeba takto:

„To si takhle vyrazíte odpoledne na sobotní nákup pro pár křupavých rohlíků a čerstvý chléb … A místo plastových sáčků můžete svoje ovoce a pečivo naskládat do biobavlněných pytlíků, všechno to hezky hodit do použité krabice (kterých se často po prodejnách válí hromada) nebo do opakovaně použitelných tašek z biobavlny.“ A hned je o něco málo odpadu míň.

A u obalů to vlastně celé začíná.

Nepouštějte si domů plasty

„Skvělé“, řeknete si. „Plastům jsme učinili přítrž.“ Ale když se chvíli zamyslíme, jaké doplňky či potřeby do domácnosti jsou z umělé hmoty… Plastům a výrobkům z nich se dá často vyhýbat i jinde, kde nejsou také vůbec potřeba. Vezměte si takové kartáče na nádobí, zubní kartáčky nebo štětky na WC a co utěrky z mikroplastů (mezi lidmi známé také jako „švédské utěrky“)? Zero waste - tedy žití s minimalizací odpadu - je hlavně o tom, pokusit se co nevíce minimalizovat množství různých obalů nebo produktů na jedno použití.

Vidíte? Nic z toho by vlastně z umělé hmoty vyrábět nemuselo. Často je to ale pro výrobce buď jednodušší nebo lze konečný výrobek vyrobit levněji. Tohle všechno, ale z platu vůbec vyrábět nemusíme:

  • Bambusové zubní kartáčky – zubní kartáčky lze velice snadno vyrobit třeba z bambusu. Štětiny budou sice i nadále z nylonu – zatím se totiž nepodařilo vyvinout takové přírodní štětiny, které by dokázali zvládnout to, co umí ty umělé – ale i tak ušetříte hromadu umělé hmoty.
  • Štětky, kartáče na nádobí, kartáčky na ruce – není nad štětiny z agáve nebo lontaru. Jsou pevné, dlouho vydrží a zastanou stejnou práci jako ty plastové. A rukojeti? Ty lze zase vyrobit z bambusu.
  • Bavlněné tašky či sáčky – i tady má příroda alternativu – jmenuje se biobavlna. Jde o bavlnu pěstovanou bez použití pesticidů, ze které se vyrábí krásně barevné síťovky nebo pytlíky na ovoce a zeleninu.
  • Utěrky na prach i nádobí – už žádné mikroplasty. Biobavlněné utěrky jsou díky vyloučení pesticidů z pěstování neskutečně hebké a pevné zároveň.

Kde tedy začít? Na začátku úplně postačí, když se vyhnete plastovým obalům a sáčkům a jakmile vám doslouží třeba zubní kartáčky nebo kartáč na ruce, můžete mrknout na ty z přírodního bambusu nebo vyměnit svoji starou utěrku z mikroplastů za heboučkou krasavici z biobavlny. My na to šli kdysi úplně stejně, pěkně krůček za krůčkem. Stačí jen trošku chtít a věřit v sílu přírody. :)